• 0545 155 22 02
  • bilgi@fitnesssepeti.com

Antrenman sonrası esnemeler, yaralanmalardan kaçınmak ve genel esnekliğinizi ve hareketliliğinizi geliştirmek için çok önemlidir. Antrenmandan sonra germe, etkili bir antrenman programının önemli bir bileşenidir ve eklemlerinizi sağlıklı ve hareketli tutarken daha iyi fonksiyonel antrenman sağlamak için uygulanmalıdır.

Antrenman sonrası esnemelerin neden bu kadar önemli olduğunun bazı nedenlerini inceleyelim.

Germe hareketleri, daha düşük ağırlıklarla ısınmaya benzer bir işlev görür, çünkü sıkı aktiviteye hazırlanmak için kasları gerer ve gevşetir.

Spor salonuna giden birçok kişi, bunları egzersiz programlarına dahil etmez ve yeterli esneklik eksikliği ve ısınma için harcanan zamanın yetersiz kalması nedeniyle yaralanma riski gibi sonuçlara maruz kalabilir.

Germe, kasların gevşemesine ve elastikiyetini yeniden kazanmasına izin verdiği için, gecikmiş başlangıçlı kas ağrısının (DOMS) etkilerini azaltan önemli bir faktördür.

Antrenman programınızı optimize etmek için, faydalarını fark etmeniz için 15 dakikadan fazla sürmeyen bir çeşit antrenman sonrası esneme hareketleri uygulamalısınız. Vücudunuzun yorucu egzersiz seanslarından kurtulma yeteneğini geliştirmek için yeterli zaman harcamazsanız, çok uzun süre sert hareket etmek kaslarınızın gerilmesine ve yaralanmalara neden olabilir.

Dinamik Uzatmalar ve Statik Uzatmalar

İnsanların yararlanabileceği iki ana esneme türü vardır: statik esnemeler ve dinamik esnemeler.

Statik germe, 3 ila 5 kez yapabileceğiniz bir set için genellikle 30 ila 60 saniye olmak üzere gergin bir pozisyona girmeyi ve bir süre orada kalmayı içerir.

Dinamik germe, tam bir hareket aralığı boyunca hareketi içerir ve egzersize hazırlanmak için kasları, eklemleri ve bağları gerdirmeyi ve ısıtmayı içerir.

Egzersizlerinizin sonuna statik esneme hareketleri uygulamanız daha iyi olur, çünkü bunlar DOMS'un, yani sıkı bir antrenman seansından sonraki gün ağrı hissinin etkilerini etkili bir şekilde azaltırlar.

Bazı araştırmalar, antrenmanınıza başlamadan önce statik esnemenin yaralanmaya neden olabileceğini göstermiştir, bu nedenle bu riski almamalı ve antrenman seansınızın sonunda bunları uygulamamalısınız.

Dinamik esneme hareketleri antrenmanlarınızdan önce veya sonra yapılabilir ve kaslarınıza giden kan akışını iyileştirerek yaralanma riskini azaltır, böylece yağlama etkisi elde edilir.

Antrenman rejimlerini uzun bir süre boyunca sürdürmek istiyorlarsa, herkes antrenman sonrası esneme hareketleri yapmalıdır.

Whatsapp ile görüş