• 0545 155 22 02
  • bilgi@fitnesssepeti.com

Fitness sporunun başlıca amacı sağlıklı ve zinde bir vücut oluşmasına katkı sunmaktır. 
Vücut geliştirme sporunda olduğu gibi fitness sporunda da vücutta kaslaşmalar oluşur fakat buradaki ayırt edici özellik asıl amacın kas yapmaktan öte sağlıklı ve formda bir vücut kazandırmak olmasıdır. 
Fitness sporu nedir sorusu kısaca şöyle cevaplanabilir; Vücudun zinde ve formda kalmasını sağlayan, sağlıklı yaşam için gerekli olan, aletli veya aletsiz yapılabilen düzenli egzersizlerdir. 
Fitness sporu daha sakin bir şekilde ve düzenli yapılan egzersizlerden oluşmaktadır. 
Fitness sporu, yürüyüş, tırmanma, kardiyovasküler egzersizler, koşma, pedal çevirme, bisiklet kullanımı gibi aslında günlük hayatta da yapılması gereken egzersizlerden oluşmaktadır. 
Fitness sporu ile ilgili bilgiler arasında en önemli ayırt edici özelliklerden biri de bu sporun belli bir plan ve düzenle yapılmasıdır. Fitness egzersizlerinin yağ yakmak ve kasların sıkılaşması gibi etkileri bulunmaktadır. 
Bu egzersizler vücutta sıkı ve formda bir görünüm oluşturur. Modern dünyada fitness sporunun oldukça rağbet görmesinin başlıca sebeplerinden biri de bu estetik görünüme sahip olunmak istenmesidir.
Fitness sporu yapılan birçok salon ve bu salonlara giderek formda görünüme kavuşan birçok kişi vardır. 
Sağlıklı yaşam ve fit bir vücut sağlayan fitness sporu nasıl yapılır sorusu ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir. 

Fitness sporu, birçok sporun temelini oluşturan egzersizlerin planlı ve düzenli bir şekilde uygulanması şeklinde yapılmaktadır. 
Fitness sporu kişiye özgü hazırlanan planlama dahilinde yapılır. Yaş, cinsiyet, vücut tipi, var olan hastalıklar gibi birçok etken fitness sporu yapılırken göz önünde bulundurulmalıdır.
 Fitnessa başlama yaşı ise 16 olarak belirlenmiştir. Sağlıklı bir yaşam sürmek, fazla yağlardan kurtulmak ve kasların sıkılaşmasını sağlamak amacıyla yapılan fitness sporu uygun kıyafet ve ortamlarda yapılmalıdır. 
 Fitness salonlarında yapılan antrenmanlarda uygun ayakkabı, uygun kıyafetler kasların hareketi ve kişinin güvenliği için oldukça önemlidir.
  Pedal çevirme, koşma, yürüyüş, tırmanma, ağırlık kaldırma gibi fitness egzersizleri aletli ve aletsiz yapılabilen egzersizlerdir. 
  Özellikle aletlerle çalışıldığı durumlarda mutlaka eğitmenden fitness sporu hakkında bilgi alınmalı ve bu aletlerin nasıl kullanılacağı öğrenilmelidir. 
  Fitness sporu yapılmaya başlanmadan önce streching egzersizleri ile vücudun ısınması ve kasların açılması sağlanmalıdır. Mutlaka fitness programına uyulmalı ve belirlenen antrenmanlar düzenli bir şekilde yapılmalıdır. 
  Fitness antrenmanları günlük 30 ila 45 dakika arasında değişen sürelerde yapılmaktadır.
  Kasları çok zorlamadan sıkılaştıran fitness sporu yağ ve karbonhidrat yakımını hızlandırarak sağlıklı bir yaşamla birlikte estetik bir görünüme kavuşmanızı sağlamaktadır. 
  Fitness sporu nasıl yapılır sorusu fitness türleri hakkındaki bilgiler ışığında daha iyi anlaşılacaktır.

Whatsapp ile görüş